My Instagram

Körömvirág

Körömvirág

A körömvirág kiemelkedő helyet foglal el hazai gyógynövényeink között. A nép ajkán többféle elnevezése él: kenyérbélvirág, borongóvirág, gyûrûvirág, kerti peremér, náthavirág, tûzvirág, sárgavirág. Német népi nevei: esõjelzõ, szemölcsvirág, diákvirág, stb. Azok közé a növények közé tartozik, amelyek a rák és a rákszerű daganatok esetén segítenek. Vidéken mint kerti növényt termesztik, de vadon is elõfordul. Mivel a nép körében is újból ismert és elismert a gyógyereje, nemcsak a kertekben, hanem a szántóföldeken is termesztik. A körömvirág 30-60 cm-re nõ meg, virágzata sárga-narancs-sárga színben pompázik, szára és levelei nedvdúsak és ragacsos tapintásúak. Különbözõ változatai lehetségesek: van amelyiknek sötét, van amelyiknek világos a porzótokja. Gyógyhatásúkat tekintve azonban teljesen egyforma mind. Ha a virágai reggel hét óra után még csukva vannak, aznap esõ lesz. Régebben ezért esõjóslóként szerepelt.

A népi gyógyászatban ezt a növényt virágostul, szárastul, levelestül gyûjtik és használják. A gyûjtést azonban érdemes ragyogó napsütésben végezni, mert akkor a legnagyobb a gyógyhatása. Még késõ õsszel is lehet frissen szedni a kertekben, egészen addig, amíg a lisztharmat be nem lepi.

A körömvirág - lévén fészkesvirágzatú - erõsen hasonlít a hegyi árnikához, gyógyha-tásában azonban felülmúlja azt. A hegyi árnikát* például csak orvosi felügyelet mellett szabad belsõleg használni, mert a teája a szívbetegeknek többet árt, mint használ, a körömvirágteát ezzel szemben nyugodtan lehet fogyasztani. Mint vértisztító, igen nagy segítséget nyújt fertõzéses sárgaságnál. Már napi egy-két csésze tea elfogyasztása csodát tesz. A körömvirág javítja a keringést, tiszító hatású és elõsegíti a sebek gyógyulását.

Egy férfi kórházba került, mert a körfûrész beleszaladt a kezébe. Nagy fájdalmai voltak még azután is, hogy hazaengedték. Ahogy meghallottam az esetet, azt tanácsoltam neki, hogy használjon körömvirág-kenõcsöt. Lelkesen számolt be ennek a kenõcsnek a hatásáról és elmondta, hogy a sebfájdalmak, amelyek annyi álmatlan éjszakát okoztak neki, rövid idõn belül megszûntek. Azóta a felesége ismét termeszt a kertjükben körömvirágot.

Egy alkalommal látogatóban jártam Mühlviertelben, ahol a ház asszonya megmutatta nekem visszerekkel teli lábát. Kimentem a kertbe, szedtem egy kis körömvirágot, és kenõcsöt készítettem belõle. A maradékból pedig rögtön pakolást raktam a vádlijára (ezt a maradékot négyszer-ötször is felhasználhatjuk). Azután aztán õ maga kente fel naponta akenőcsöt egy vászonkendőre, amit a vádlijára kötött. Önök bizonyára elcsodálkoznak, ha elmondom, hogy négy héttel később, amikor Grieskirchenben meglátogatott engem ez az asszony, a visszerekből már semmi nem látszott. Mindkét lábán ismét szép sima volt a bőr. Egy szerzetesnő arról értesített, hogy körömvirág-kenőcsöt javallt egyszer egy asszonynak, mert az utcán járva feltűnt neki, mennyire visszeresek a lábai. Ő volt a legjobban meglepve, amikor egy hónap múlva az idős hölgy végtelenül boldogan mutatta a lábait. A visszerek mind eltűntek, a bőre visszanyerte simaságát.

Igen gyorsan segít a kenőcs vénagyulladás, gyógyulni nem akaró visszérfekély, sipoly, égési seb és fagyás esetén. A kenőcsöt és a kenőcskészítés során visszamaradó anyagokat használhatjuk mellen kialakult, még rosszindulatú fekélyek (mellrák) esetén is.

Egyik ismerősömnek egészen váratlanul le kellett operálni a mellét. Még mialatt a kórházban lábadozott és mi mindannyian aggódtunk érte, jómagam körömvirágból kenőcsöt készítettem számára. Ezzel a kenőccsel kenegette később hatalmas műtéti sebét, mire annak rettenetes feszülése nagyon gyorsan megszűnt. Az utóvizsgálatkor a műtéti heg a többi nőbeteg hegével szemben gyöngyöm gyógyulást mutatott, úgyhogy a tervezett besugárzásnak csak egy részére volt szükség.

A körömvirág-kenőcs kitűnő segítség lábgombásodás ellen. Sok hozzám intézett levél igazolja ezt, mégpedig olyan esetekben, ahol már minden egyéb szer csődöt mondott. A friss körömvirág főzete is eredményesen használható ilyenkor. Ha a gombásodás a hüvely környékén jelentkezik, lemosás és ülőfürdő javallt. Ülőfürdőt 50 gramm szárított vagy két összemarék friss körömvirágból készítünk.

Stuttgartból írta nekem egy asszony, hogy a férje lábgombásodástól szenvedett. Mi mindent ki nem próbáltak! Fürdőt, kenőcsöt, púdert egyik sem segített! És akkor a férj körömvirág-kenőccsel próbálkozott. A lábán a nyílt seb nyolc nap múlva meggyógyult, és úgy is maradt. Hát nem csodálatos ez? A kenőcsön kívül még tinktúrát is készíthetünk (receptjét lásd a Felhasználási módoknál). Ez a tinktúra, forralt vízzel hígítva különösen alkalmas sebek, zúzódások, vérömlenyek, izomrándulások, sőt még gennyes és rákszerű fekélyek, felfekvés okozta sebek, daganatok és duzzanatok gyógyítására is.

Nemcsak Kneipp tisztelendő szállt síkra amellett, hogy a körömvirág olyan természetes gyógyszer, amely rosszindulatú fekélyek esetén is segít, hanem dr. Stáger, dr. Bohn, dr. Halenser és más közismert orvos i
A körömvirágot belsőleg - teaként - a gyomor és bélrendszer betegségei, gyomorgörcsök és fekélyek, valamint vastagbélgyulladás, vízkór és vérvizelés esetén alkalmazzák. Vírusos megbetegedések és baktériummal fertőzött váladékok ellen is segít a teája.

Hogy milyen csodás hatást lehet elérni a friss körömvirágteával, az kitűnik abból a beszámolóból, amit egy orvos küldött nekem: „Egy két és fél éves kislány nagyon beteg lett a második poliooltást követően, krónikus hasmenése volt, lesoványodott, megállapíthatóan romlott a látása, és minden lehetséges táplálkozási nehézség fellépett nála. A klinikai vizsgálat végül is paratyphust állapított meg, emiatt klinikai megfigyelés alatt állt. Egy hétig friss virágból készült teát ivott és kevés homeopatikus gyógyszert szedett, és lám a gyermek egészsége helyreállt. Közvetlenül ezután háromszor végeztek vizsgálatot, hogy van-e a székletben kórokozó - az eredmény már elsőre negatív volt."

Mivel a körömvirág fertőzéses sárgaság esetén eredményesnek mutatkozik, kitűnően alkalmazható májmegbetegedéseknél is. Virágjából, leveléből és szárából forrázással készítjük a teát, amit nem édesítünk. Az előbb említett betegségek ellen napontacsészével kell meginni, minden negyedórában egy evőkanállal. V4 liter vízzel és egy púpozott evőkanál körömvirág-virágzattal teát készíthetünk, ami féregűző szer. A friss szárból nyert lé eltávolítja a szemölcsöt és a rühességet, a teafőzet gyógyítja a sömört és a mirigyduzzanatokat, ha a beteg testrészt megfürdetjük benne. A tea, ha rendszeresen fogyasztjuk, vértisztító hatású. A látás javul, ha a szemet langyos teával mosogatjuk.
Rákjellegű daganatok és fekélyek, csontszú, combfekély, valamint elmérgesedett, gennyező, nehezen gyógyuló sebek esetén is segítenek a körömvirág és zsurlófű főzetével történő lemosások (1:1 arányban keverjük őket). Fél liter vízhez egy púpozott kanál teakeveréket adunk. - Hogy a körömvirágtea egyedülálló hatását még jobban kiemeljem, szeretnék beszámolni még néhány gyógyeredményemről: Egy ápolónő már nyolc éve szenvedett vastagbélgyulladásban. Végül szakorvoshoz fordult, aki az én könyvecském nyomán körömvirágteát javallt neki. Négy napig két csésze körömvirágteát ivott meg napközben kortyonként, és rövid idő alatt elmúlt az összes panasza.

Ahogy egy szerzetesnő elmondta nekem, erős hasmenésben szenvedett. Hiába itta a kamillateát, javulás nem mutatkozott. A baj csak akkor múlt el - nagyon rövid idő alatt, amikor körömvirágteát kezdett el inni.

Egy bajorországi szerzetesnő már 15 éve szenvedett lábgombásodásban, és nagyon gyakran társult ehhez vénagyulladás. Körömvirág-kenőccsel sikerült végre meggyógyítania a lábát.

Két csapott teáskanálnyi körömvirág-virágzatot adunk egy csésze vízhez és enyhe hashajtót nyerünk. Az orr belsejének pörkösödése körömvirág-kenőccsel könnyen megszüntethető. Megjegyzés: ha valaki nem szereti a disznózsírt, kiváló növényi zsiradékkal is helyettesítheti a kenőcskészítésnél. Ha így készítjük a kenőcsöt, és azt akarjuk, hogy kenhetőbb legyen, a még meleg masszához némi olajat öntünk.

FELHASZNÁLÁSI MÓDOK

Teakészítés: 1 púpozott teáskanál körömvirágot adunk V4 liter vízhez.

Ülőfürdő: két összemarék friss vagy 100 gramm szárított növényt használunk egy fürdéshez (lásd az Általános részben az Ülőfürdőnél).

Lemosás: fél liter vízhez egy púpozott evőkanálnyi növényt adunk.

Tinktúra: egy marék virágzatot egy liter valódi pálinkába két hétig a napon vagy 20 fok körüli hőmérsékleten állni hagyunk.

Körömvirág-kenőcs: két összemarék körömfüvet (szárát, virágját, levelét) összevágunk. Természetes anyagokkal táplált disznó bélzsírjából vagy jó minőségű dizsnózsírból fél kilónyit úgy felmelegítünk, mintha hússzeletet akarnánk sütni. Ebbe a forró zsírba tesszük a felaprított körömvirágot, hagyjuk egy kicsit sercegni, megkeverjük és levesszük a tűzről. Lefedve egy napig állni hagyjuk az egészet. Másnap kicsit felmelegítjük, és egy vászonkendőn átszűrjük egy előkészített, tiszta edénybe.

Friss lé: megmossuk a levelet, szárat és virágot és azon nedvesen kinyerjük a levét gyümölcs-centrifugával.